A coaching ügyfeleim között sok olyan kisgyerekes anya van, aki saját vállalkozást tervez, vagy már bele is fogott, és próbálja az álmait sikerre vinni úgy, hogy közben a családjára is elegendő ideje marad. Ezeknek a bátor önmegvalósító nőknek gyakran okoznak fejtörést vállalkozásfejlesztési kérdések. Például, hogy kell-e egyáltalán marketing. Erről kérdeztem az Anyacsavaron Török-Véry Éda marketing szakembert, aki maga is kisgyerekes anya.
Van-e szükség marketingre olyankor, ha a termék/szolgáltatás kiváló és a piacon egyedülálló?
Olyankor van igazán szükség! A marketing a “cég arca”, az értékek hangsúlyozója. Egyrészt azért fontos, hogy valóban azok találkozzanak a termékünkkel/ szolgáltatásunkkal, akinek terveztük. Másrészt azért, hogy feltámasszuk a vásárlási igényt azokban a potenciális ügyfelekben is, akik korábban nem is tudtak a termékünk, szolgáltatásunk létezéséről.
A marketing olyan, mint a foci: mindenki azt hiszi, hogy ért hozzá. Megéri egy kisvállalkozásnak marketingest alkalmaznia?
A kisvállalkozások egy része nyitott például az internet adta óriási lehetőségekre, és azt is tudják, hogy meg kell jelenni. Nincs viszont idejük és/ vagy szakértelmük felépíteni egy marketing stratégiát és megjelenést. Emellé ismerni kell a piaci trendeket és a stratégiaalkotáshoz tudni kell adatokat elemezni. A leendő vásárlók agyát ráadásul napi több millió impulzus éri, amiből több ezer reklám. Alapos tudás hiányában nehéz maradandó marketingüzenetet alkotni úgy, hogy közben a cég ügyeivel is foglalkozol, sőt még magadra és a családra is van időd.
Van abban különbség, mivel érdemes foglalkozni marketing szempontból egy vállalkozás elindításakor, és akkor, amikor már elkezd futni a szekér?
Nyilván nem mindegy, hogy egy relatíve stabil termékről, mint mondjuk egy skót whisky, vagy egy éppen divatos, szezonális szolgáltatásról van-e szó. Általánosságban azonban ez pont úgy működik, mint az emberi életciklusban. A termék vagy szolgáltatás minden életszakaszban más-más marketing-, pénzügyi-, beszerzési-, gyártási politikát igényel, így különböző kihívásokat, lehetőségeket és problémákat vet fel. Az eszközök is ennek megfelelően változnak. Ezt tudja megfelelően lekövetni egy jó szakember.
Mennyire mérhető a marketing stratégia sikeressége?
Én inkább ott kezdeném, hogy van-e egyáltalán stratégia. A statisztikák szerint ugyanis a magyar kisvállalkozások 75%-a a marketing stratégia hiánya miatt bukik meg. Hiába jó maga az ötlet, a feltételek figyelembevételével kialakított, tudatos stratégia nélkül nem tudunk mérni sem. A célok mérőszámainak kijelölése a vállalkozás típusától függ – lehet ez például a kliensek/ vevők száma/hó (vagy év), szolgáltatás vagy termék értéke/hó és /év, reklamációk száma/hó. A stratégia megalkotásánál eleve célként betervezzük ezeket a mérőszámokat, és a marketing ráfordításokat is, így könnyen mérhető a tervek sikeressége.