Beszélgetés Fa Kinga Pénzügyi Őrangyallal

…a pénz nem minden …Fa_Kinga_portré

Fa Kinga, Pénzügyi Őrangyal, a penzugyiterkep.hu blog szerzője arról mesél az Anyacsavarnak, hogyan sikerült talpra állnia a férje halála után, hogyan menedzseli egyedül is sikeresen a pénzkeresés, háztartás, gyereknevelés összes feladatát, és aranyat érő pénzügyi tanácsokat ad többek között a háztartási naplóvezetéssel, és a gyerekek tudatos pénzügyi nevelésével kapcsolatban.

 Te azon anyukák közé tartozol, aki egyedül nevel két gyereket…

Sajnos a párom három évvel ezelőtt súlyos betegség következtében meghalt, és egyedül maradtam a két kislányommal. Bogi akkor 12, Fruzsi 7 éves volt. Ez olyasmi, amire nem lehet lelkileg felkészülni.

Milyen nehézségeket hozott az életetekbe ez a tragédia?

Amikor már tudtam, hogy a férjem halálos beteg, arra figyeltem, hogy a lányok a lehetőségekhez képest a legtöbb időt tudják az édesapjukkal tölteni. Miután meghalt, próbáltam arra törekedni, hogy a lányokat a lehető legkevésbé viselje meg az édesapjuk elvesztése. Ha gyorsan és könnyen nem is tudtunk túlesni ezen az időszakon, igyekeztem a jövőbe nézni, és új célokat kitűzni magunk elé.

Min kellett változtatnotok a hétköznapokban?

A legnehezebb és legfontosabb változtatás az időbeosztást érintette, hiszen mind a háztartási-, mind a gyerekekkel kapcsolatos feladatokról, mind a pénzkeresetről hirtelen egyedül kellett gondoskodnom. Már akkor is regisztrált pénzügyi tervezőként dolgoztam, és az ügyfeleim gyakran munkaidejük leteltével, a kora esti órákban értek rá, éppen akkor, amikor a lányoknak a családi trauma után a legnagyobb szüksége volt rám. Ezért olyan, a szakmámhoz kapcsolódó tevékenységet kerestem, amit otthonról, rugalmas időbeosztásban tudok végezni, és a kieső jövedelmet is pótolja. Ekkor indítottam el az on-line vállalkozásomat, ahol hétköznapi pénzügyekre tanítok családokat. Indítottam egy blogot, ahol aranyat érő pénzügyi tanácsokat adtam, és elindítottam egy online háztartási naplóíró tanfolyamot.

Azt gondolnám, hogy a háztartási naplóírás olyasmi, amihez mindenki ért…

Sokan vezetnek háztartási naplót, ami abból áll, hogy leírják, mire mennyit költöttek. Attól, hogy ezt leírjuk, sok minden nem változik. A tanfolyamon arra tanítom meg a résztvevőket, hogy ne csak a tényeket rögzítsék utólag, hanem tervezzenek tudatosan előre, majd a terveikhez próbálják meg tartani magukat. Ez egy komoly szemléletváltást igényel. Arra tanítom az ügyfeleimet, hogy egyrészt a rendelkezésükre álló pénzt jobban és hatékonyabban tudják beosztani, másrészt vizsgálják meg, miképpen tudják a bevételeiket növelni. Idáig több mint háromszázan végezték el a tanfolyamot, és eddig mindenki hasznosnak találta. A legnagyobb sikerélményt az adja, amikor hónapok elteltével kapok levelet családoktól, akiknek sikerült addig sosem tapasztalt anyagi stabilitást elérni a pénzügyeikben.

…fel lehet készülni a jóra is, és a váratlan eseményekre is…

Miért fontos a pénzügyi tervezés?

Egy tervben fel lehet készülni a jóra is, és a váratlan eseményekre is. A legfőbb előnye a tervezésnek az, hogy a kockázatokat is be tudjuk tervezni, így ha valami nem úgy megy, mint a karikacsapás, van egy B tervünk, és azonnal tudjuk, mi a következő lépés, amit tennünk kell.

A te életedben a pénzügyi tervezés hogyan jelenik meg?

Én magam is vezetek háztartási naplót. Korábban nagyon részletes tervet készítettem, most már van akkora rutinom, hogy elegendő nagy vonalakban megterveznem a családi költségvetést. De van tervem a gyerekek későbbi továbbtanulási költségeinek fedezésére is. Mivel nekünk is van felvett hitelünk, mint sok más családnak, kötöttem magamra egy kockázati életbiztosítást, hogy ha velem bármi történne, a gyerekeim ne kerüljenek egy hitelcsapdába.

Én eddig csak olyan pénzügyi tanácsadókkal találkoztam, akik befektetéseket ajánlottak. Nem ismerek senki mást, aki hétköznapi emberek hétköznapi pénzügyi problémáira kínál megoldásokat.

Én ezt teljesen tudatosan választottam. A válság kapcsán több olyan családdal találkoztam, akiknek bár voltak közép- és hosszú távú céljaik, mindennapos pénzügyi problémák között vergődtek. Ezért én beiktattam egy nulladik lépést a tervezésbe, ami segíti a napi pénzügyeket kézben tartani, hiszen ez elengedhetetlen ahhoz, hogy képesek legyenek félretenni a céljaik megvalósítására. A családokkal kezdetben mindig átveszünk bizonyos alapvető pénzügyi szabályokat, és amíg ezek nincsenek rendben, nem is foglalkozunk távlati célokkal.

Tudnál mondani néhány konkrét példát az alapvető szabályokra?

Alapvető, hogy legyen mindig biztonsági tartalék, minden érték legyen biztosítva, mint a lakás és az egyéb vagyontárgyak, és legyen kockázati életbiztosításuk a szülőknek, ami a család anyagi biztonságát szavatolhatja egy váratlan halál esetén.

A blogodon miről írsz?

Igyekszem praktikus, mindenkit érintő témákról írni. Hogy vajon a mosogatás, vagy a mosogatógép a takarékosabb megoldás, hogy milyen szempontok alapján érdemes bankszámlát választani, és mivel az olvasóim többsége családanya, arról, hogy a gyerekeinket miként lehet pénzügyi tudatosságra nevelni. Azt a szemléletet közvetítem, hogy a pénz nem minden, ugyanakkor a legtöbb célunknak van valamilyen anyagi vonatkozása is. Amivel a pénzt gyakran ki lehet váltani, az a kreativitás, az ötletesség, és a rászánt idő.

…a siker az elhatározáson, a tervezésen és a céltudatos megvalósításon múlik…

A gyerekeket hogyan lehet pénzügyi tudatosságra nevelni?

A hétköznapi tevékenységeken keresztül. Bevásárláshoz készítsünk bevásárló listát, – ovisoknak rajzokkal – amiről bizonyos dolgokat neki kell megtalálnia az üzletben, és szoktassuk rá, hogy mást viszont nem teszünk a kosárba, ezzel szoktatva le ideje korán őket a felesleges impulzusvásárlásokról. Az egyik legjobb nevelési eszköz a zsebpénz, amelyen keresztül már akár óvodás kortól lehet a gyerekeket megtakarításra, pénzügyi tudatosságra nevelni.

Hogyan?

A legjobb módszer az, hogy az el nem költött zsebpénzre kamatot adunk. Természetesen rövidebb időtávra, és nagyobb kamattal, mint egy bankban, hogy a gyerek tapasztalja meg azt, hogy a vágyott dolgok azonnali megvásárlásának késleltetése jutalommal, és az ebből fakadó jó érzéssel jár együtt.

Hány éves kortól lehet elkezdeni a pénzügyi tudatosságra nevelést?

Akár már óvodás korban el lehet kezdeni a nyaralás, vagy egy nagy családi rendezvény alkalmával, ahol sok a csábítás: lufi, körhinta, arcfestés, ugrálóvár, pattogatott kukorica. Ilyenkor az elején meg lehet határozni egy keretet, például minden gyerek 3 dolgot kérhet a sok lehetőség közül. Ez pénztárca kímélő megoldás a szülőknek, és a tudatos választásra tanítja a gyerekeket. Amíg nem tudnak még számolni, kaphatnak, mondjuk három kavicsot a kicsik a zsebükbe, amiből minden választás alkalmával egyet át kell adniuk. Nagyobb gyerekeknél ezt a keretet összegszerűen is meghatározhatjuk, az el nem költött pénz után pedig ilyenkor is adhatunk kamatot. Ennek a módszernek egy további nyeresége a jó hangulat, hiszen a gyerekeknek frusztráció és könyörgés helyett választási lehetőségeik vannak, így a szülőknek sem kell folyamatosan idegeskedniük, lelki furdalással vívódniuk és állandóan nemet mondaniuk; ráadásul pénzügyileg tervezhetővé teszi a családi programokat.

 Hogyan tartod egyensúlyban a munkára, családra és a saját feltöltődésedre szánt időt?

Itt is szerepet kap a tervezés. Arra törekszem, hogy amikor dolgozom, csak a munkára koncentráljak, és a gyerekekkel töltött időben, ne kelljen munkával foglalkoznom. Ez különösen az online munkavégzés esetén nehéz, hiszen egy fedél alatt van a munka és a család. Hogy a kettő ne folyjék össze, blokkokat tervezek minden tevékenységnek, a hétvégi munkát pedig havi maximum egy napra korlátozom. A saját feltöltődésemet igyekszem a munkában és a családi programokban meglelni. Összekötöm a kellemest a hasznossal. Például van a facebookon a Gazdagmami oldalán egy női vállalkozókból álló zárt csoport, ahol sokat tanulok az online marketingről, eljárok konferenciákra, szakmai tréningekre, ahol hozzám hasonló érdeklődésű nőkkel beszélgethetek, barátkozhatok. A gyerekek pedig most már elég nagyok ahhoz, hogy közösen is tudunk klassz programokat szervezni.

Sok anya – és apa – neveli egyedül a gyerekeit. Szerinted hogyan lehet valaki ebben a nehéz helyzetben sikeres?

Ez a helyzet folyamatos zsonglőrködést igényel az idővel és a pénzzel. Fontos felismerni, ha segítségre van szükségünk, és nem szégyen segítséget kérni. Össze lehet állni a sorstársakkal, és egymást támogatni a napi logisztikában. Szerencsére a siker nem azon múlik, hogy valaki egyedül, vagy párban neveli a gyermekét. Az a tapasztalatom, hogy a siker az elhatározáson, a tervezésen és a céltudatos megvalósításon múlik.

EMAIL