Mini interjú Tamás Lillával, a “Vissza a munkába” Anyacsavar csoport HR szakértőjével arról, hogyan érdemes felkészülni a kisgyerekes anyáknak a munkába visszatérésre: mik a kulcs sikerfaktorok és buktatók, és mik a tipikus “rázós” interjúkérdések egy álláskeresésnél.
“fontos a lelki ráhangolódás”
Hogyan érdemes készülni a munkaerő-piaci visszatérésre egy kisgyerekes anyának?
1. Érdemes összeszedni az információkat: hol tart most a munkaerőpiac, milyen változások történtek az elmúlt években? Milyen új igények, elvárások fogalmazódtak meg az álláskereső kismama szakmájában? Miben időtálló a tudása, miben kell esetleg felzárkóznia?
2. Legyünk tisztában saját magunkkal, a helyzetünkkel, a vágyainkkal és a lehetőségeinkkel:
Mit tudok most, hol tartok szakmailag?
Milyen munkát szeretnék, és milyen munkát tudok elvállalni?
Hogyan kell átszervezni az életünket, ha visszamegyek dolgozni?
3. Ha megvannak a szükséges információk a munkaerőpiacról, önmagunkról, akkor érdemes időt szánni az álláskeresési technikákra. Hol és hogyan hirdetik meg az állásokat, hogyan lehet a cégekkel kapcsolatba kerülni?
4. Az információk mellett fontos a lelki ráhangolódás: higgyünk önmagunkban, bízzunk a sikerben. Tudatosítsuk erősségeinket, korábbi eredményeinket, szakmai sikereinket!
5. A végén említem, de nagyon fontos, hogy legyen egy jó szakmai önéletrajzunk! Egy olyan CV, ami úgy foglalja össze eddigi szakmai életutunkat és mutatja be szakmai kompetenciáinkat hogy azzal „kívánatossá és eladhatóvá” tesz minket a munkaerőpiacon. A jól megírt CV az egyik legfontosabb lépés a cégek felé.
6. Az információgyűjtés és lelki felkészülés után, ha már a CV is megvan, akkor már csak a megfelelő ruhát kell kiválasztani, frizura, esetleg szolid smink, és ha megfelelő a megjelenés, irány az interjú!
Mik azok a “rázós” kérdések, amikre egy állásinterjún szinte biztosan számíthat?
Az interjúkon általában felmerül, hogy hogyan tudja az anyuka illetve a család megoldani a gyerekekkel kapcsolatos feladatokat szünidő, vagy betegség idején? Ilyenkor érdemes megnyugtatni a felvételiztetőt, hogy számíthatunk a lelkes nagymamák, profi bébiszitterek, kedves szomszéd néni segítségére, és természetesen a gyermek apukája is alig várja, hogy néhány napot otthon tölthessen szabadságon a csemetéjével. Fontos, hogy ezt kellő magabiztossággal, természetesen tudjuk elmondani. A felvételiztető ebből érzékeli, hogy már előre gondolkodtak a megoldáson, nem „vészhelyzetben” fognak majd kapkodni.
Fontos lehet az is, hogy mennyit felejtett a gyerekkel töltött idő alatt az anyuka? Mennyire élő, korszerű a szakmai tudása? A válaszadásnál itt azt érdemes hangsúlyozni, hogy lehet, hogy vannak olyan új dolgok, amiket majd meg kell tanulni, de nagyon fontos, hogy a gyesen töltött idő alatt sok hasznos képesség kifejlődik az anyukákban, ami a munkahelyen is jól jön. Sokkal jobban tudják szervezni az életüket, beosztani az idejüket, priorizálni az előttük álló feladatokat. Képesek egyszerre több dologra odafigyelni, párhuzamosan foglalkozni több fontos kérdéssel. Gyorsan, hosszas gondolkodás nélkül képesek döntéseket hozni.
“érzékeltetni, hogy készek vagyunk a váltásra”
Mi az, ami “szálka” egy felvételiztető szemében?
Saját HR-es gyakorlatomban engem az zavart, ha a nem éreztem a munkakeresőben a váltás valódi igényét, a feladat ellátásához szükséges elszántságot, a munkahely iránti elkötelezettséget.
Az interjún érdemes azt érzékeltetni, hogy készek vagyunk a váltásra, újra dolgozni szeretnénk. Végiggondoltuk az előttünk álló nehézségeket, esetleges problémákat, de van elképzelésünk arra, hogyan tudjuk ezeket majd megoldani, és készek vagyunk értelmes és vállalható kompromisszumokat megkötni a munkánk és a családi életünk szervezése során.
Egy személyes álláskeresést támogató szupervíziós folyamat pontosan mire készít fel?
A szupervízió – definíciója alapján – a szakmai személyiség fejlesztése. Egy kisgyerekes anyuka esetében egy ilyen folyamatban a helyzetéből adódó kérdésekre keressük a választ. Mit szeretnék? Hol tartok most? Milyenek a lehetőségeim? Mit kell tennem, min kell változtatnom? Mi akadályoz? Mi segít?
A folyamat során azok a félelmek, bizonytalanságok oldódnak, amelyek akadályozzák a sikeres munkakeresést. Önbizalmat erősít, segít a stabil, pozitív énkép kialakításában. Támogatást ad a munka és a magánélet egyensúlyának kialakításához, megtartásához. Szükség esetén a sikertelen interjúk feldolgozását segíti a tapasztalatok átgondolásával, és felkészít a sikeres állásinterjúra.
Bizonytalan vagy benne, hogy pontosan mit is szeretnél csinálni, ha visszamész dolgozni? Fogalmad sincs, hogyan találsz majd megfelelő munkát? Félsz, hogy nem leszel képes összehangolni a munkát a családoddal? Szeretnél professzionális és személyre szabott támogatást kapni a munkába visszaállás folyamatában? Gyere el a szeptemberben induló “Vissza a munkába” Anyacsavar csoportba, és vedd Te is sikeresen ezt az akadályt!